
Denna knivhållare från Georg Jensen är både praktisk och elegant, designad för att förvara dina köksknivar säkert. Tillverkad i rostfritt stål, den har plats för upp till fem knivar och passar perfekt i alla moderna kök.

Alfredo serveringsbricka från Georg Jensen är tillverkad av massiv ek och lyfter garanterat känslan i varje kök. Serveringsbrickans ovala form och sneda kanter ger den en elegant och unik look, samtidigt som den även är praktisk och enkel att hålla i. Varje bricka är dessutom smyckad med en liten platta i rostfritt stål med Georg Jensen-loggan på. Finns i två olika storlekar, som är fina både tillsammans eller var för sig.
Alfredo-kollektionen från Georg Jensen är skapad av den argentinska designern Alfredo Häberli. I sina alster förenar Häberli tradition, innovation, glädje och energi för att skapa ett starkt och känslosamt uttryck. Hans arbete har belönats med ett stort antal priser och visats vid utställningar i hela Europa.

Fiskars Premium knivblock är en elegant och funktionell lösning för förvaring av dina köksknivar. Det är tillverkat i värmebehandlad björk, vilket ger ett varmt och naturligt uttryck, samtidigt som den moderna designen passar in i alla typer av kök. Den integrerade magneten håller knivarna säkert och synligt på plats – både praktiskt och visuellt tilltalande.
Knivblocket kan antingen stå stadigt på köksbänken med hjälp av den robusta metallbasen, eller monteras på väggen för att frigöra värdefull arbetsyta. Den öppna designen ger dig tydlig överblick och snabb åtkomst till de knivar du använder mest – utan att behöva sticka ner bladen i trånga fack där de riskerar att bli slöa.
Kombinationen av trä och metall ger knivblocket en exklusiv känsla, och det fungerar lika mycket som ett designobjekt som ett praktiskt redskap. En smart och stilren lösning för att hålla ordning bland köksredskapen – oavsett om du lagar mat varje dag eller bara då och då.
Ett genomtänkt tillskott till det moderna köket, där form och funktion möts i perfekt balans.

Alfredo förvaringsburk 0,5 liter är formgiven av Alfredo Häberli för Georg Jensen och präglas av hans karakteristiskt lekfulla formspråk. Du får praktisk förvaring av livsmedel, som dessutom blir en snygg detalj i inredningen. Burken är tillverkad av blankt rostfritt stål, med ett grönt lock som är lufttätt och ser till att innehållet håller sig fräscht. Perfekt för att förvara havregryn, mjöl, pasta, socker och andra torrvaror.

Ett traditionellt kakfat med en modern twist. Det stilrena rostfria stålet i kombination med den minimalistiska designen ger ett elegant uttryck på bordet.
Designern Alfredo Häberli har lyckats skapa en härlig symbios av tradition och innovation, där glädje och energi är den gemensamma nämnaren. Inspirationen kommer från Häberlis fantastiska nyfikenhet för livet och vad som ska komma här näst. Resultatet är ett uttrycksfullt och känslomässigt verk.
Material: Rostfritt Stål.
Höjd: 30 cm.
Diameter: 24 cm.

DrawerStore knivförvaring i bambu från Joseph Joseph har en praktisk design i två lager som gör det enkelt att komma åt knivarna i kökslådan och låter dig förvara dem på ett säkert sätt. De två nivåerna passar olika bladlängder (max 23 centimeter) och rymmer upp till nio knivar. De halkfria fötterna under basen hindrar enheten från att glida runt, så att den ligger på plats i lådan. Passar lådor med en minimihöjd på 8,5 cm.


Presentera dina favoritviner i köket med Alfredo vinställ från Georg Jensen. Vinstället har en lätt design i rostfritt stål och finns i tre färgval: Black, Artichoke Green och Saffron Yellow. Vinstället rymmer upp till tre flaskor och kan placeras både vertikalt eller horisontellt i köket eller matsalen. Kan ej staplas eller monteras på väggen.
Kollektionen Alfredo från Georg Jensen är designad av argentinska Alfredo Häberli. Häberli har belönats med ett stort antal priser för sitt arbete, som även visats vid utställningar över hela Europa. I sina alster förenar han tradition, innovation, glädje och energi för att skapa ett starkt och känslosamt uttryck, med tydliga influenser från hans tidiga barndom i Argentina.

Alfredo serveringsbricka från Georg Jensen är tillverkad av massiv ek och lyfter garanterat känslan i varje kök. Serveringsbrickans ovala form och sneda kanter ger den en elegant och unik look, samtidigt som den även är praktisk och enkel att hålla i. Varje bricka är dessutom smyckad med en liten platta i rostfritt stål med Georg Jensen-loggan på. Finns i två olika storlekar, som är fina både tillsammans eller var för sig.
Alfredo-kollektionen från Georg Jensen är skapad av den argentinska designern Alfredo Häberli. I sina alster förenar Häberli tradition, innovation, glädje och energi för att skapa ett starkt och känslosamt uttryck. Hans arbete har belönats med ett stort antal priser och visats vid utställningar i hela Europa.



Knivhållaren i Alfredo-kollektionen från Georg Jensen har en design som är både praktisk, lekfull och elegant. Den är tillverkad av tåligt rostfritt stål och finns i två fina färger, så att du kan välja den variant som passar bäst i just ditt kök. Du får trygg förvaring av dina köksknivar, som hålls på plats med hjälp av de svarta fiberstängarna. Fiberstängerna kan enkelt tas loss och diskas vid behov. Knivhållaren rymmer upp till fem knivar och passar knivar med en bladlängd upp till 22 centimeter – perfekt för knivar från Georg Jensens Sky-kollektion, till exempel.


Denna eleganta och enkla bordskniv från Georg Jensens Copenhagen-kollektion designades 1991 och är än i dag ett populärt inslag på matbordet. Knivarna levereras i en presentask innehållande 4 exemplar, designade med ett klassiskt skandinaviskt uttryck - precis som kollektionens namn antyder.


Alfredo saltkar från Georg Jensen står fint på bordet både till vardags och när du dukar extra fint till middagen med nära och kära. Saltkaret är tillverkat av massiv ek, ett material som både är både robust och lätt, och som ihop med locket i rostfritt stål ger designen ett distinkt uttryck. En praktisk sked medföljer. Skeden ligger perfekt ovanpå saltkaret, så att du alltid kan ha den nära till hands.
Alfredo-kollektionen är designad av argentinska Alfredo Häberli, vars arbete har belönats med många priser och visats vid utställningar över hela Europa. I sina alster förenar Häberli tradition, innovation, glädje och energi. Resultatet är ett starkt och känslosamt uttryck, med tydliga influenser från hans barndom i Argentina.

Edge är en serie helsvarta knivar från Fiskars. Bladen är gjorda i japanskt rostfritt stål och de kombinerar en sylvass design med lika sylvassa knivar. Sköna att använda och lätta att rengöra.
Knivset med 5 knivar+knivblock
* Knivblock - Kan monteras på väggen eller stå på köksbänken med ett ställ.
* Skalkniv - För att skala och skära frukt och grönt, 8 cm, tål maskindisk.
* Tomatkniv - Tandat blad perfekt för att skära tomater eller dylikt med, 13 cm, tål maskindisk.
* Santokukniv - Kockkniv som är användbar till det mesta, 17 cm, tål maskindisk.
* Brödkniv - Tandat blad till att skära bröd med, 23 cm, tål maskindisk.
* Stor kockkniv - Bra till kött och grönsaker, 19 cm, tål maskindisk.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.