
Detta fat från Alessi är en kombination av funktion och lekfull design. Fatet är tillverkat i rostfritt stål och pryds av de karaktäristiska små figurerna som kännetecknar Girotondo-serien. Det är en elegant och modern detalj som passar i alla hem.


Trinity-serien är skapad av designern Adam Cornish som med sina tendenser skapar design med uttryck i rörelse - både visuellt och fysiskt. Designen engagerar människors sinnen och får dem att titta en extra gång. De geometriska formarna i serveringsskålen gör den perfekt till matbordet och den kan lätt vara i centrum och utstråla sin eleganta och koncentriska struktur. Ett vackert föremål till matbordet från Alessi som du kan använda till färska frukter eller grönsaker, eller till säsongens dekorationer så som påskägg, julgranskulor eller något helt annat. Endast fantasin begränsar vad du kan använda skålen till. Den finns i två olika storlekar av svart rostfritt stål.

En mycket elegant potatisskalare med namnet Sfrido designad av Valerio Sommella för Alessi. Detta är en del av kollektionen Objects Bijoux. Dess kurvor och mjuka former gör att potatisskalaren är bekväm att greppa och arbeta med.
Tillverkad i rostfritt stål.

Med Trinity-serien har den australiensiska designern Adam Cornish skapat en serie som bjudet på dynamiska former och eleganta strukturer. Med fruktskålen får det en inredningsdetalj som du kan förvara och visa upp dina grönsaker och frukter i. Det svarta rostfria stålet ger ett neutralt utseende på bordet men detaljerna i designen fångar blicken och kan nästan se levande ut. Ett vackert tillbehör till matbordet som har en diameter på 33 cm.

Tell Me More Rivoli Splatter serveringsfat (S) är ett stilfullt och konstnärligt fat som kombinerar tidlös design med ett unikt stänkmönster, vilket gör varje exemplar till ett litet konstverk. Tillverkat av högkvalitativt stengods, är detta fat perfekt för servering av smårätter, snacks eller som en elegant bas för frukt och dekorationer. Den handgjorda känslan och det lekfulla stänkmönstret skapar en dynamisk och personlig touch som passar in i både moderna och klassiska hem.
Rivoli Splatter serveringsfat är inte bara vackert, utan också mycket praktiskt. Det tål både maskindisk och mikrovågsugn, vilket gör det till ett bekvämt och användbart inslag i din vardag. Stengodsets robusta egenskaper garanterar att fatet håller sin skönhet och funktion över tid, vilket gör det till en pålitlig del av din porslinssamling.
Med sin unika design och mångsidighet blir detta serveringsfat snabbt en favorit, oavsett om du använder det till vardag eller vid festligare tillfällen. Den eleganta estetiken och den personliga charmen i varje fat gör att Rivoli Splatter lyfter varje dukning och adderar en konstnärlig touch till ditt hem.


The Tending Box cocktailkanna från Alessi, designad av den hyllade Giulio Iacchetti, är ett stilrent och mångsidigt tillskott till varje hemmabar. Tillverkad i slitstarkt 18/10 rostfritt stål, kombinerar denna kanna en modern estetik med hög funktionalitet. Den är inte bara enkel att rengöra utan också en visuell höjdpunkt som förhöjer barupplevelsen.
Med en kapacitet på 75 cl och en höjd på 16 cm är kannan perfekt för att blanda och servera både klassiska cocktails och innovativa, alkoholfria drinkar. Oavsett tillfälle ger den en känsla av elegans och precision till din drinkblandning, vilket gör den idealisk för allt från små, intima sammankomster till större festliga tillfällen.
Denna cocktailkanna är inte bara ett praktiskt verktyg utan också ett designobjekt som lyfter din bardukning till nya höjder. En perfekt present till den som uppskattar kvalitet och stil, eller en lyxig uppgradering av din egen barutrustning. The Tending Box cocktailkanna förenar tidlös design med funktionalitet och ger en touch av sofistikation till varje drink.


Dorotea är ett fat som fångar den vilda skönheten i den svenska naturen. Dess design är baserad på de mjuka kurvor och kontraster som isen har format i landskapet runt byn Dorotea. Det är en design som bjuder in till upptäckter och överraskningar, som visar hur traditionellt hantverk kan möta modern estetik. Det är tillverkat av 91 % återvunnet rostfritt stål, ett material som kan återfödas om och om igen utan att tappa sin kvalitet och styrka. Dorotea är ett fat som ger dig en bit av Sverige i ditt hem. Design: Monica Förster.
Gense är ett företag som startades 1856 i Eskilstuna av Gustav Eriksson och som idag är en av de ledande och mest välrenommerade tillverkarna av bestick i silver och rostfritt stål i Norden. Genses produkter utmärker sig genom sin tidlösa och innovativa design – där form och funktion går hand i hand. År 1982 fick Gense äran att bli Kunglig Hovleverantör av Sveriges kung.

Ett traditionellt kakfat med en modern twist. Det stilrena rostfria stålet i kombination med den minimalistiska designen ger ett elegant uttryck på bordet.
Designern Alfredo Häberli har lyckats skapa en härlig symbios av tradition och innovation, där glädje och energi är den gemensamma nämnaren. Inspirationen kommer från Häberlis fantastiska nyfikenhet för livet och vad som ska komma här näst. Resultatet är ett uttrycksfullt och känslomässigt verk.
Material: Rostfritt Stål.
Höjd: 30 cm.
Diameter: 24 cm.

Girotondo-skålen från italienska Alessi är en ikonisk design skapad av designerduon King-Kong, bestående av Stefano Giovannoni och Guido Venturini. Girotondo-skålen är en riktig Alessi-klassiker som kombinerar funktionalitet med en unik estetik, utsmyckad med små charmiga figurer runt kanten. Figurerna ger skålen ett lekfullt och livfullt uttryck.
Skålen är tillverkad i rostfritt stål, vilket gör den både hållbar och lätt att rengöra. Använd den för att servera färsk frukt, grönsaker, bröd eller till och med snacks - möjligheterna är oändliga. Skålen finns i flera storlekar, oavsett om du väljer den mindre diametern på 18 cm eller den något större diametern på 20,5 cm har den den perfekta storleken för alla dina favoriträtter.

Upptäck Alessi The Tending Box rörsked – det ultimata verktyget för hemmabaren, skapat av den hyllade designern Giulio Iacchetti. Tillverkad i högkvalitativt 18/10 rostfritt stål är denna rörsked både hållbar och elegant. Med en generös längd på 33,5 cm är den perfekt för att blanda ingredienser i höga glas och kannor, vilket gör den till en oumbärlig del av allt från klassiska cocktails som Martini till kreativa, alkoholfria drycker.
Med sin tidlösa och raffinerade design blir rörskeden ett vackert inslag i din barutrustning. Den slanka formen är enkel att använda och tillför en sofistikerad känsla till varje drink du blandar. Som en del av Alessis The Tending Box-serie kombinerar den perfekt funktionalitet och estetisk elegans, vilket gör den till ett redskap som inte bara är praktiskt utan också en stilfull detalj.
Alessi The Tending Box rörsked förvandlar varje drinkförberedelse till en lyxig upplevelse. Skapa oförglömliga cocktails och höj nivån på din hemmabar med detta designmästerverk – en investering i både stil och kvalitet.

Cico Äggkopp med sked från Alessi i en härlig rosa färg. Kepsen fungerar som saltkar vilket gör den både rolig och praktisk.
Design: Stefano Giovannoni.
Höjd: 115 mm.
Bredd: 80 mm.
Längd: 90 mm.



Detta set av praktiska köksredskap från Alessi innehåller allt du behöver för att tillaga en läcker middag i köket. Setet är tillverkat i rostfritt stål, vilket säkrar hållbarheten och håller användarvänligheten i topp. Den eleganta designen passar perfekt i det moderna, såväl som i det klassiska hemmet.
Perfekt för dig som är en ambitiös hemmakock och vill hålla köket i topptrim!
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.