Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Eugenia champagneflöjt 26 cl 4 st

Alessi Eugenia champagneglas är designade av Naoto Fukasawa och tillverkade i kristallglas. Glasen rymmer 26 cl och har en höjd på 25 cm, vilket ger en elegant touch till dukningen. De säljs i ett set om fyra och passar perfekt för festliga tillfällen.

589 kr

Drinkglas
Champagneglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Champagne-/cocktailglas 30 cl, röd
139 kr
Bagaren och Kocken

Champagneglaset i serien Søholm Sonja från AIDA är tillverkat av handgjort och munblåst glas, i en tidlös, raffinerad form som gör det till ett idealiskt val för såväl cocktails som champagne. Trots sin lätta och delikata design tål glaset både frys och diskmaskin, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl vardagen som för speciella evenemang. Glaset finns i flera fina färger, vilket gör det enkelt att skapa unika dukningar och framhäva din personliga stil på bordet.

Champagne-/cocktailglas 30 cl, grön
139 kr
Bagaren och Kocken

Champagneglaset i serien Søholm Sonja från AIDA är tillverkat av handgjort och munblåst glas, i en tidlös, raffinerad form som gör det till ett idealiskt val för såväl cocktails som champagne. Trots sin lätta och delikata design tål glaset både frys och diskmaskin, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl vardagen som för speciella evenemang. Glaset finns i flera fina färger, vilket gör det enkelt att skapa unika dukningar och framhäva din personliga stil på bordet.

Champagne-/cocktailglas 30 cl, persika
149 kr
Bagaren och Kocken

Champagneglaset i serien Søholm Sonja från AIDA är tillverkat av handgjort och munblåst glas, i en tidlös, raffinerad form som gör det till ett idealiskt val för såväl cocktails som champagne. Trots sin lätta och delikata design tål glaset både frys och diskmaskin, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl vardagen som för speciella evenemang. Glaset finns i flera fina färger, vilket gör det enkelt att skapa unika dukningar och framhäva din personliga stil på bordet.

Pulse champagneglas 28 cl, 4-pack
479 kr
Bagaren och Kocken

Inget piggar upp och signalerar fest lika tydligt som ett glas champagne – särskilt när den serveras i Orrefors Pulse champagneglas. Glasens unika design med vackra rena linjer ger dem en exceptionell elegans som passar perfekt till festliga tillfällen. Men de passar inte bara till att servera champagne, utan kan även användas för att servera lyxiga drinkar eller för att sätta pricken över i på en vacker dukning. Du kan med fördel kombinera dem med fler glas ur Pulse-serien för att skapa ett harmoniskt och genomtänkt uttryck på bordet.

Glasen levereras i en låda med fyra glas i. Varje glas rymmer 28 centiliter och passar självklart både till champagne och för andra mousserande viner. Glasen är diskmaskinssäkra, så att du kan lägga din tid på att njuta till fullo av sällskapet och slipper tänka på disken när gästerna har gått hem.

Authentis Champagneglas 4-pack
329 kr
Bagaren och Kocken

Eleganta champagneglas tillverkade i kristallglas av riktigt hög kvalité från Spiegelau. Authetis Champagneglas 27 cl är ett stort glas men som alltid, tack vare den klassiska designen, framstår oerhört elegant. Spiegelau Authetis Champagneglas har en vacker fot och övergången från skål till ben är format i en funktionell design som bevarar bubblornas arom. På så sätt uppnås alltid den bästa smakupplevelsen. Authentis-serien är utvecklad i samarbete med kända sommeliers och vinkännare. Internationellt har serien vunnit erkännande för sin design och funktionalitet. Samtliga kristallglas i serien tål maskindisk.

Champagneglas Prisma
29 kr
Partyhallen.se
Celebrera livets skimrande ögonblick med Champagneglas Prisma, det ultimata valet för en sofistikerad fest utan krångel. Dessa eleganta plastglas ger en touch av elegans till varje samling, samtidigt som de erbjuder praktisk lätthet och stil. Idealiska för bröllop, nyårsfiranden eller exklusiva evenemang där upplevelsen är i fokus. Champagneglas Prisma omfattar ett champagneglas i plast med ett rutmönster och snygga detaljer. Info om Champagneglas Prisma: - Genomskinligt champagneglas i plast. - Material: Plast. - Mått: ca 6 (Ø) x 22,5 (H) cm.
Champagneglas 20 cl, 1 st
359 kr
Bagaren och Kocken

Ett smäckert champagneglas med en snygg design. Passar perfekt att servera sin favorit champagne i när man har gäster hemma.

20 cl.

Definition champagneglas 6-pack
1479 kr
Bagaren och Kocken

Champagneglasen ur Spiegelaus Definition-serie kombinerar elegans och funktionalitet utan att kompromissa med kvaliteten. Varje glas väger endast 100 gram, vilket ger en lätt och sofistikerad känsla när du lyfter det – perfekt för att sätta pricken över i på din upplevelse när det är dags att njuta av ett glas champagne.

Definition champagneglas är tillverkade av kristallglas med en extraordinär klarhet och lsyter, vilket gör att bubblorna dansar vackert i glaset när du häller upp. Den ultratunna konstruktionen är både snygg och funktionell, eftersom glasen är utformade för att vara extra stöttåliga samt kan diskas i diskmaskin.

Champagneglasen levereras i en praktisk låda i ett set om sex stycken glas. Ett utmärkt val när du vill förhöja festliga tillfällen lite extra, men även en fin presentidé till champagneälskaren.

Optica champagneglas 21 cl 4-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Fira livets alla stunder med stil genom att skåla i de eleganta champagneglasen Optica från Luigi Bormioli. Serien kännetecknas av sin vackra plisserade design som fångar ljuset och skapar ett levande spel i glasen, vilket lyfter varje servering till något alldeles extra.

Glasen är tillverkade i det innovativa SON.hyx® kristallglaset som erbjuder enastående klarhet och imponerande hållbarhet. Tack vare den avancerade glastekniken står de emot kantstötningar och behåller sin skönhet även efter många omgångar i diskmaskin. Luigi Bormioli ger dessutom en generös 25 års garanti som täcker kantstötningar på kant och fot samt missfärgningar och grå skuggor.

Med sin eleganta form och ultratunna kant framhäver Optica-champagneglas både dryckens bubblor och aromer på ett sätt som förhöjer hela smakupplevelsen. Oavsett om det handlar om ett stort firande, en romantisk middag eller en skål vid nyår, skapar dessa glas en känsla av fest och glädje varje gång de används.

Veritas Champagneglas 44,5 cl 4 st.
1798 kr
Bagaren och Kocken

Uppgradera din champagneupplevelse med Veritas champagneglas från Riedel. Denna uppsättning med 4 glas är utformad för att framhäva champagnens unika karaktär och förfina smaken. Till skillnad från traditionella druvspecifika glas är Veritas champagneglas skapat för att framhäva drycken snarare än en specifik druva.

Glasets koniska form skapar en elegant ström av bubblor som stiger som en kolonn och förlänger champagnens livlighet. Designen gör att champagnen träffar tungans främre del, vilket framhäver sötman och förhöjer smakupplevelsen. Den breda mitten lyfter upp aromerna, medan den avsmalnande öppningen koncentrerar doften för en komplett sensorisk upplevelse.

Varje detalj i Veritas champagneglas är utformad för att optimera din njutning av mousserande viner - perfekt för Blanc de Blancs, Cava, Franciacorta, Prosecco, Sekt och andra mousserande viner. Beställ din uppsättning idag och njut av festliga stunder med elegans och finess.

Special Glasses champagneglas 45 cl 6-pack
1299 kr
Bagaren och Kocken

Set om sex lyxiga champagneglas i serien Special Glasses från Spiegelau – perfekt när du vill ta din champagneupplevelse till nästa nivå och njuta till fullo av din vinupplevelse. De här champagneglasen har nämligen en äggformad design, som ger gott om plats för vinets komplexa aromer. Den breda öppningen låter de olika lagren veckla ut sig och intensifieras, något som inte uppnås på samma sätt som ett smalt glas. Glasen har även en så kallad "mousserande punkt" som underlättar bildandet av champagne-bubblor.

Special Glasses champagneglas är inte bara goda att dricka ur, utan har även en vacker design som passar bra in ii alla typer av dukningar. Ett utmärkt val på bordet när du serverar lätta och friska mousserande viner som champagne, franciacorta, sekt, cava och prosecco. Glasen tål dessutom maskindisk, så att du slipper tänka på disken när festen är slut. Eftersom glasen är maskintillverkade kan måtten variera något.

Bernadotte champagneglas flute, 27 cl, 6 st
799 kr
Bagaren och Kocken

Med mjuka, räfflade linjer känner vi igen Sigvard Bernadottes designprägel. Den ikoniska stilen är en vacker detalj på champagneglasen som är tillverkade av gnistrande kristallglas. Ett glas du kommer vilja skåla champagne i vid högtider! Här är det sex stycken inkluderade champagneglas. Perfekt för det lilla sällskapet alltså.

Essence champagneglas 2 stk.
300 kr
Bagaren och Kocken

Essence-serien från Iittala är designad av Alfredo Häberli, som även står bakom designen på de moderna Origo-muggarna från Iittala. Essence-serien består av vinglas, som får varje vin att smaka lite bättre.

Essence champagneglas från Iittala har ett avrundar och modernt uttryck som blir fint på varje bord. Glasen har en balanserad och vacker design. Setet består av 2 st. 21 cl. champagneglas.

 

Essence Cocktail/Dessertskål 31 cl 2-pack
287 kr
Bagaren och Kocken
Den stilrena Essence-serien, designad av Alfredo Häberli från Argentina 2001 för det finska företaget Iittala, har under de senaste åren snabbt blivit en av de populäraste glasserierna med sin stilrena utformning och höga kvalitét.


Med Iittala Essence-serien kan du servera alla typer av vin och dryck på ett väldigt elegant sätt. Dessa glas gör fint vin ännu finare.
Eugenia karaff 75 cl
589 kr
Bagaren och Kocken

Alessi Eugenia karaff på 75 cl är en harmonisk förening av elegans och funktionalitet, designad av den hyllade Naoto Fukasawa. Tillverkad i kristallglas med enastående klarhet, framhäver den dryckens färger och skapar en lyxig känsla vid varje servering. Med en höjd på 21 cm erbjuder karaffen en perfekt balans mellan stil och praktisk användning, vilket gör den idealisk för både vardagsmiddagar och festliga tillställningar.

Med sin tidlösa och raffinerade design är Eugenia karaffen ett vackert tillskott till varje dukning. Den är mångsidig och passar utmärkt för att servera vin, vatten eller juice, och lyfter upplevelsen vid bordet med sin sofistikerade estetik. Oavsett tillfälle tillför karaffen en känsla av exklusivitet som gör varje måltid speciell. Den är ett perfekt val för dig som söker kvalitet och stil och en genomtänkt gåva till någon som uppskattar tidlös elegans. 

Eugenia vattenglas 39 cl 4 st
469 kr
Bagaren och Kocken

Upplev modern elegans med Alessi Eugenia vattenglas, designade av den prisade Naoto Fukasawa. Dessa kristallglas på 39 cl erbjuder enastående klarhet som framhäver dryckens färg och karaktär, och med en höjd på 7,8 cm kombinerar de funktion och estetik på ett harmoniskt sätt. Perfekta för såväl vardagliga måltider som festliga tillfällen, ger de en stilfull touch till varje dukning.

Eugenia vattenglas är utformade för att lyfta serveringen och addera en sofistikerad känsla till bordet. Deras tidlösa design gör dem mångsidiga och idealiska för vatten, juice och andra drycker, vilket gör dem till ett oumbärligt inslag i varje glassamling.

Levereras i ett set om fyra glas, vilket gör dem till en idealisk present eller en elegant uppgradering för ditt eget hem. Låt Alessi Eugenia vattenglas bli en del av dina måltider och skapa en atmosfär av lyx och stil vid varje tillfälle. En perfekt kombination av kvalitet och tidlös design.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.