Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Äggkopp 5,5 cm 2-pack, stål

Dessa eleganta äggkoppar från Hardanger Bestikk är designade av Per Finne och kommer i ett set om två. Den minimalistiska designen gör dem både stilrena och funktionella på frukostbordet. Levereras i en fin presentförpackning.

359 kr

Äggkoppar
Bordsunderlägg
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Cherub Baby Matpåsar Animal 5-pack (Mix)
99 kr
Stor & Liten
Praktiska klämmisar i flerpack från Cherub Baby.
Nordic äggbricka, sea
129 kr
Bagaren och Kocken

Broste Nordic äggbricka är en del av den populära Nordic-kollektionen från Broste Copenhagen. Tillverkad av robust stengods och handgjord med en unik finish, ger denna äggbricka varje dukning en rustik och autentisk känsla. Den karakteristiska glaseringen är inspirerad av de skiftande färgerna i naturen, vilket gör att varje exemplar får subtila variationer i färg och ton.

Denna äggbricka är både ett praktiskt och vackert tillskott till ditt frukostbord eller brunch. Med plats för flera ägg är den perfekt för servering, och tack vare dess minimalistiska design smälter den väl in i både moderna och traditionella kök. Äggbrickan är både mikrovågsugn- och diskmaskinssäker, vilket gör den mycket praktisk och hållbar för daglig användning.

Den tidlösa estetiken gör att äggbrickan enkelt kan kombineras med andra delar ur Nordic-serien, eller användas som ett fristående designelement. Med sitt naturliga formspråk och inspirerande färgtoner förmedlar den den skandinaviska naturens lugn och harmoni, vilket lyfter varje dukning.

Broste Nordic äggbricka är mer än bara en serveringsbricka – det är en kombination av skandinavisk design, funktionalitet och hållbarhet. Perfekt för den som vill ge sitt hem en touch av naturens elegans och tidlösa skönhet.

Bernadotte Äggkopp 2-pack
669 kr
Bagaren och Kocken

Upptäck en liten bit av designhistorien med dessa eleganta äggkoppar från Bernadotte-kollektionen!

Som en hyllning till ett av sina mest framgångsrika samarbeten någonsin har Georg Jensen lanserat en nytolkning av Bernadotte-kollektionen, vars originalprodukter designades redan under 1930-talet av prins Sigvard Bernadotte. Serien har nu utökats med vackra serveringsprodukter som dessa äggkoppar, vars tidlösa elegans blir en lyxig detalj på frukostbordet. Det polerade stålet ger dessutom ett stilrent intryck som gör äggkopparna enkla att kombinera med din övriga servis. Tack vare sitt sofistikerade formspråk är det lätt att förstå varför Bernadotte-kollektionen i över 80 år varit populär i både det moderna och klassiska hemmet!

Specifikationer 
Färg: Grå
Material: Rostfritt stål
Höjd: 3,3 cm
Omkrets: 4 cm
Tål ej maskindisk
2-pack

Koppel frukostskål 15 cm, vit
349 kr
Bagaren och Kocken

Liten, elegant och funktionell – Koppel frukostskål i vitt porslin från Georg Jensen ger ett vackert lyft till frukostdukningen. Skålen designades för första gången under 1960-talet av den kända formgivaren Henning Koppel, som en del av hans allra första alster i Porslin. I många år samarbetade Koppel med just Georg Jensen, som nu blåser liv i den eleganta servisen igen, alltjämt kännetecknad av sina vackra och harmoniska linjer.

Swedish Grace äggkopp 2 st, is
229 kr
Bagaren och Kocken

Rörstrand Swedish Grace äggkopp en elegant och stilfull äggkopp som passar perfekt på ditt frukostbord. Tillverkad av fältspatsporslin och formgiven av Louise Adelborg, är denna äggkopp en del av det ikoniska Swedish Grace-sortimentet.

Med sina 5,1 cm i diameter och en höjd på 4,7 cm är den här äggkoppen perfekt proportionerad för att rymma ett ägg. 

Swedish Grace-serien är känd för sina mjuka former och subtila färger. Denna äggkopp finns i flera vackra kulörer, inklusive blå, grå, rosa och vit. Oavsett vilken färg du väljer kommer den att smälta sömlöst in med andra delar av Swedish Grace-kollektionen.

Diskmaskinsvänlig och säker för mikrovågsugn, denna äggkopp är både praktisk och vacker. Den är perfekt för att njuta av ditt ägg på morgonen eller för att ge som en fin present till någon speciell.

Sammanfattningsvis är Rörstrand Swedish Grace äggkopp en kombination av tidlös design, hög kvalitet och funktionalitet – allt i ett vackert porslin. Låt den bli en del av din frukosttradition och njut av ägget i stil! 

Känslo-Äggkoppar 2 pack - Tassen
249 kr
CoolStuff
Vilket ansiktsuttryck passar ditt ägg idag? Oavsett om du är en hårdkokt romantiker eller en löskokt optimist, så har vi äggkoppen för dig.
Nordic Marsh äggkopp
75 kr
Bagaren och Kocken

Broste Nordic Marsh äggkopp är en del av den populära Nordic Marsh-kollektionen från Broste Copenhagen, där varje produkt är inspirerad av den nordiska naturens lugna färgtoner. Tillverkad av hållbart stengods med en handgjord finish, erbjuder denna äggkopp en rustik och unik känsla som gör varje exemplar speciellt.

Äggkoppen har en minimalistisk design som passar in på frukostbordet vid både vardagliga och festliga tillfällen. Den naturliga, dämpade färgen hämtar sin inspiration från skiftningarna i nordiska landskap, och ger ett harmoniskt intryck vid dukningen. Tack vare materialets robusta egenskaper är äggkoppen både mikrovågsugn- och diskmaskinssäker, vilket gör den praktisk och enkel att underhålla i vardagen.

Denna tidlösa äggkopp kan enkelt kombineras med andra delar ur Nordic Marsh-serien för att skapa en harmonisk och enhetlig dukning, men den fungerar också utmärkt med andra kollektioner från Broste Copenhagen, vilket ger flexibilitet och variation i din bordsdukning.

Med Broste Nordic Marsh äggkopp får du inte bara en funktionell och stilren produkt, utan också en del av skandinavisk designtradition som kombinerar estetik och hållbarhet på ett utmärkt sätt.

Pastoraali äggkopp, 4 cl, 2-pack
271 kr
Bagaren och Kocken

Set om två äggkoppar i serien Pastoraali, ett av Arabias mest uppskattade mönster. Mönstret är designat av Esteri Tomula, som utgått från en nostalgisk känsla för att skapa det detaljrika mönstret som berättar en förtrollande kärlekshistoria. Ihop med servisens moderna former skapas en balans, som ger serien ett unikt uttryck på bordet. Perfekt för härliga frukostar ihop med vänner och familj, både till vardags och till helgen. Äggkopparna är tillverkade vitroporslin och rymmer 4 centiliter vardera. Tål maskindisk.

Hammershøi Poppy äggkopp, 2-pack, vit
245 kr
Bagaren och Kocken
Upptäck alla de olika sätt som de söta Hammershøi-äggkopparna kan användas på. Duka bordet vackert – om det är till en mysig brunch med familjen eller använd äggkopparna till dipsås vid en rolig fest med vännerna. Med den eleganta Hammershøi-servis-serien i 5 fina nordiska färger sprider du på ett enkelt sätt designglädje.
Specifikationer:
* Produkten tål maskindisk vid max. 60 grader.
* Produkten tål mikrovågsugn vid en maximal effekt på 1000 W.
* Produkten tål inte ugn eller frys.
* Material: Stengods.
* Produktion: Formgjutna.
Mått: H4,5 cm x B5 cm
Äggkopp i porslin, sand
55 kr
Bagaren och Kocken

Starta dagen med en känsla av nordisk elegans med folkkära Ernsts äggkoppar. Dessa vackra föremål är en hyllning till det enkla och naturliga, framställda i lugnande toner av naturvit och sand. De är designade för att hålla ditt morgonägg säkert och stilfullt, och deras minimalistiska utseende gör dem till en diskret men ändå framträdande del av din köksinredning. Med måtten 7 cm i diameter och 4 cm i höjd, är de ett praktiskt tillägg till varje hem. Dessa äggkoppar är inte bara en njutning att använda, utan också en fröjd för ögat, och de tål både diskmaskin och mikrovågsugn för enkel rengöring och användning.

Swedish Grace äggkopp 2 st, dimma
229 kr
Bagaren och Kocken

Rörstrand Swedish Grace äggkopp en elegant och stilfull äggkopp som passar perfekt på ditt frukostbord. Tillverkad av fältspatsporslin och formgiven av Louise Adelborg, är denna äggkopp en del av det ikoniska Swedish Grace-sortimentet.

Med sina 5,1 cm i diameter och en höjd på 4,7 cm är den här äggkoppen perfekt proportionerad för att rymma ett ägg. 

Swedish Grace-serien är känd för sina mjuka former och subtila färger. Denna äggkopp finns i flera vackra kulörer, inklusive blå, grå, rosa och vit. Oavsett vilken färg du väljer kommer den att smälta sömlöst in med andra delar av Swedish Grace-kollektionen.

Diskmaskinsvänlig och säker för mikrovågsugn, denna äggkopp är både praktisk och vacker. Den är perfekt för att njuta av ditt ägg på morgonen eller för att ge som en fin present till någon speciell.

Sammanfattningsvis är Rörstrand Swedish Grace äggkopp en kombination av tidlös design, hög kvalitet och funktionalitet – allt i ett vackert porslin. Låt den bli en del av din frukosttradition och njut av ägget i stil! 

Äggkopp
104 kr
Bagaren och Kocken

Skäm bort dig själv och familjen med ägg till frukosten. Pillivuyts äggkopp har en fot som gör den enkel och elegant. Den tidlösa designen passar till varje bordsdukning. Äggkoppen är tillverkad i ett slitstarkt porslin som klarar att användas.

Koppel serveringsskål 22 cm, vit
899 kr
Bagaren och Kocken

Handgjord serveringsskål i serien Koppel från Georg Jensen – ett perfekt exempel på Henning Koppels unika förmåga att med sin unika blick skapa vardagsföremål som är någonting alldeles extra. Den eleganta skålen har två organiskt formade handtag, som inte bara gör skålen greppvänlig utan även bidrar till dess unika uttryck.

Serveringsskålen formgavs för första gången redan på 1960-talet, som en del av den eleganta servis som var Henning Koppels allra första design i porslin. Nu har det ursprungliga formspråket – med sina vackra och harmoniska linjer – fått nytt liv för att kunna ta en självklar plats i den moderna middagsdukningen.

Ostindia Floris Äggkopp 4 cl 2 pack
219 kr
Bagaren och Kocken

Servera dina löskokta morgonägg på bästa sätt med de fina äggkopparna från finska Rörstrand. Dessa äggkoppar är en del av Ostindia Floris-serien, som är en nytolkning av den klassiska Ostindia-serien. Designen är därför klassisk, tidlös och stilren. 

De fina äggkopparna har rymmer 4 cl, och det med följer 2 st. i ett paket. Det fina blå mönstret avbildar ett tätt bladverk som utspelar sig över porslinet som en flora. Porslinet är slitstarkt och tål både ugn, mikrovågsugn och diskmaskin. För att best upprätthålla skålens glasyr rekommenderas det inte att stapla porslinet, eftersom detta är den främsta orsaken till repor i glasyren. 

Huvila äggkopp, 4 cl, 2-pack
305 kr
Bagaren och Kocken

Set om två äggkoppar i serien Huvila från Arabia, designad av Heini Riitahuhta. I processen med att ta fram det vackra vildrosmönstret har hon inspirerats av sin mormors hem och den varma atmosfär som hon upplevt där. I serien Huvila finns bland annat även fat och skålar, kannor och vaser.

Äggkopparna är tillverkade av vitroporslin och rymmer 4 centiliter. Det grafiska blommönstret ger dem en touch av gamla Finland, vilket ihop med den moderna formen ger dem ett unikt uttryck på frukostbordet. Perfekt för att ge lite extra stil till frukosten med familjen, både till vardags och till helgen. 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.