AstroSweden
Strike är en supereffektiv wobbler framtagen för trollingfiske efter lax och öring. Strike-serien har en rullande och vickande gång samt tål farter upp till 5 knop.
Med nästan 20 års erfarenhet av försäljning och egen användning av Strike Pro Trolling beten, bestitter vi på Gofish en bred kunskap om dessa och vilka färger som bör finnas i din beteslåda.
Vi har satt ihop 3 st olika färgkombinationer. En för Vättern, en för Vänern samt en allround (Safe Cards). Är du osäker på vad du ska välja så har vi samlat våran erfarenhet här åt dig.
Dom finns även i 3 olika storlekar, 7,5 cm, 9 cm och 10,5. Här kan man gärna prova sig fram vad som gäller för dagen, men generellt sett går dom minsta i Vättern och dom största i Vänern. Detta är baserat på otaliga fångstrapporter, men även styrt av bytesfisken som finns i dom olika sjöarna.
Med detta sagt, prova gärna tvärt om, och resultatet kan vara lika bra. Inga regler utan undantag.