Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Objektglas HistoBond med 12st. 5 mm absorberande ytor, 100 st.

HistoBond objektglas är speciellt utformade för att fästa celler från olika kroppsvätskor. Cellerna kan sedan undersökas med avseende på antigener, cytokemiska funktioner och morfologiska egenskaper. Den hydrofoba masken förhindrar spridning av celler och reagenser.

22850 kr

Laboratorieutrustning
AstroSwedenKöp produkten hos AstroSweden
Liknande produkter
Ask För Mikroskoppreparat
47 kr
AstroSweden
Plastask med plats för 25 mikroskoppreparat. Tillverkad i stark polystyren. I locket finns numrerat papper där man kan registrera preparaten.
Objektglas 76 x 26 mm, 1 mm, +/-0,05 mm, frostad skrivyta, fasade hörn, DIN ISO 8
99 kr
AstroSweden
Objektglas med fasade hörn och slipad kant för att minska smittspridning och skärskador. Material: sodaglas, tredje hyrolytisk klass, DIN ISO8037/1. Dimensionen är 76 x 26mm med en tjocklek på 1mm. De är förtvättade för att få en ren och väl vätbar yta. Tvätten är en flerstegsprocess helt utan surfaktanter så att dina objektglas är redo för användning direkt (utan att kontaminera proverna). Passar alla typer av cellprover och odlingar.Glaset är en ytterst ren form av sodaglas (kiseldioxid och natriumkarbonat). Tillverkningen är standardiserad och kvalitetskontrollerad enl. ISO 8037/1 för en användning (som amatör kan det ibland vara OK att återanvända glasen, du får prova dig fram). Om så önskas går glasen att autoklavera. Glasen passar väl för vävnadspreparat, cellodlingar etc. De slipade kanterna och de fasade hörnen passar bra när du hanterar glasen för hand och där prisbilden inte är lika viktig. Sodaglas är en glasvara som åldras. Särskilt bör du undvika hög luftfuktighet. Öppna därför inte en kall kartong. Invänta att den fått rumstemperatur! Förvara dina sodaglas torrt och i rumstemperatur. Undvik att förvara dem i en miljö där lösningsmedel används, då dessa kan lämna en hydrofob beläggning på glasens yta. Kör enligt först in - först ut-principen. Marienfelds glas packas alltid i rent, förstagångs-papper utan iblandning av returpapper och utan plastbeläggning för att bibehålla yttersta renhet hos produkten. Behöver du större volymer kan du få specialpris på 2500 glas (50 x 50 stycken) eller helpall (upp till 200 000 glas). Glasen finns också i förseglad, fukttät aluminiumförpackning, s.k. tropik-pack, (50 x 50 glas). För förvaringsplatsen finns våra silica gel-kuddar som hjälper dig hålla förvaringsskåp/låda absolut torr. Tekniska data: * Glassort: kvarts och natriumkarbonat * Kvalitet: DIN ISO 8037/1 - standard * Dimmensioner:     slipat med fasade hörn, 76 x 26 mm     Tjocklek: 1mm (+/- 0,05mm) * Renhet: förtvättade, redo att använda * Autoklaverbara: ja * IVD: direktiv 98/79/EC med CE-märkning   Företagsbeskrivning Det tyska företaget Marienfeld är ett familjeföretag med försäljning i över 100 länder. Sedan Marienfeld grundades 1922 har de sysslat med laboratoriuutrustning, glasvaror, mikroskopitillbehör, räknekammare och mycket mer. De har de sista åren gått under ISO9001:2008 vilket försäkrar god kvalitet.
Torkställ för 12 st. objektglas
459 kr
AstroSweden
Torkställ för 12 objektglas för t.ex. preparering och tillfällig förvaring av prover.
Objektglas med fördjupningar, 50 glas, IVD 98/79/EC, CE-märkt
1110 kr
AstroSweden
Objektglas med fördjupningar, 15 - 18mm diameter och ett djup på 0,6 - 0,8mm. Material: sodaglas, tredje hyrolytisk klass, DIN ISO8037/1. Dimensionen är 76 x 26mm med en tjocklek på 1mm. Glasen har slipade kanter för att begränsa risken för skärskador. De är förtvättade för att få en ren och väl vätbar yta. Tvätten är en flerstegsprocess helt utan surfaktanter så att dina objektglas är redo för användning direkt (utan att kontaminera proverna). Passar alla typer av cellprover och odlingar.Objektglas med fördjupningar kan passa dig som jobbar med tjockare prover eller ett prov med mindre substans där du behöver en större volym för att få material nog. Välj antal fördjupningar till höger! Glaset är en ytterst ren form av sodaglas (kiseldioxid och natriumkarbonat). Tillverkningen är standardiserad och kvalitetskontrollerad enl. ISO 8037/1 för en användning (som amatör kan det ibland vara OK att återanvända glasen, du får prova dig fram). Om så önskas går glasen att autoklavera. Glasen passar väl för vävnadspreparat, cellodlingar etc. Sodaglas är en glasvara som åldras. Särskilt bör du undvika hög luftfuktighet. Öppna därför inte en kall kartong. Invänta att den fått rumstemperatur! Förvara dina sodaglas torrt och i rumstemperatur. Undvik att förvara dem i en miljö där lösningsmedel används, då dessa kan lämna en hydrofob beläggning på glasens yta. Kör enligt först in först ut-principen. Marienfelds glas packas alltid i rent, förstagångs-papper utan iblandning av returpapper och utan plastbeläggning för att bibehålla yttersta renhet hos produkten. Behöver du större volymer kan du få specialpris på 2100 glas (42 x 50 stycken) eller fler. För förvaringsplatsen finns våra silica gel-kuddar som hjälper dig hålla förvaringsskåp/låda absolut torr. Tekniska data: * Glassort: kvarts och natriumkarbonat * Dimmensioner:     Skuret och slipat, 76 x 26 mm     Tjocklek: 1mm (+/- 0,05mm)     Fördjupningar: 15 - 18mm x 0,6 - 0,8mm * Renhet: förtvättade, redo att använda * Autoklaverbara: ja * IVD: direktiv 98/79/EC med CE-märkning och batch-märkning   Företagsbeskrivning Det tyska företaget Marienfeld är ett familjeföretag med försäljning i över 100 länder. Sedan Marienfeld grundades 1922 har de sysslat med laboratoriuutrustning, glasvaror, mikroskopitillbehör, räknekammare och mycket mer. De har de sista åren gått under ISO9001:2008 vilket försäkrar god kvalitet.
Latexballonger Professional Mini Macaron Blue - 100-pack
129 kr
Partykungen
Dessa miniballonger är inte bara otroligt charmiga i sin miniatyrstorlek, utan också imponerande hållbara för att hålla feststämningen på topp. Oavsett om det är en födelsedagsfest eller babyshower är dessa miniballonger det lilla extra som gör stort intryck!

Latexballonger Professional Mini Macaron Blue är små enfärgade latexballonger av nedbrytbart material att dekorera festen med. Högkvalitativa ballonger med extra lång hals som underlättar knytningen.

OBS! Dessa bör endast fyllas med luft då de ej lyfter med helium. 

  • Material: Latex (100% Naturgummi) 
  • Mått: 13 cm
  • Fylls med luft
  • Biologiskt nedbrytbara
  • Antal: 25 eller 100-pack

Vi rekommenderar att använda en ballongpump när du blåser upp dina latexballonger för att minska risken att de smäller i ansiktet.
Objektglas 76 x 26 mm, slipad kant, frostad skrivyta DIN ISO 8037/1
135 kr
AstroSweden
Objektglas gjorda av sodaglas, tredje hyrolytisk klass, DIN ISO8037/1. Dimensionen är 76 x 26mm med en tjocklek på 1mm. Glasen har slipade kanter för att begränsa risken för skärskador. De är försedda med en frostad skrivyta för blyerts eller märkpennor för glas. De är förtvättade för att få en ren och väl vätbar yta. Tvätten är en flerstegsprocess helt utan surfaktanter så att dina objektglas är redo för användning direkt (utan att kontaminera proverna). Passar alla typer av cellprover och odlingar.Glaset är en ytterst ren form av sodaglas (kiseldioxid och natriumkarbonat). Tillverkningen är standardiserad och kvalitetskontrollerad enl. ISO 8037/1 för en användning (som amatör kan det ibland vara OK att återanvända glasen, du får prova dig fram). Om så önskas går glasen att autoklavera. Glasen passar väl för vävnadspreparat, cellodlingar etc. Storleken är standardiserad så att den skall passa bra i automatiska processer. Slipade kanter passar bra när du hanterar glasen för hand och där prisbilden inte är lika viktig. Sodaglas är en glasvara som åldras. Särskilt bör du undvika hög luftfuktighet. Öppna därför inte en kall kartong. Invänta att den fått rumstemperatur! Förvara dina sodaglas torrt och i rumstemperatur. Undvik att förvara dem i en miljö där lösningsmedel används, då dessa kan lämna en hydrofob beläggning på glasens yta. Kör enligt först in först ut-principen. Marienfelds glas packas alltid i rent, förstagångs-papper utan iblandning av returpapper och utan plastbeläggning för att bibehålla yttersta renhet hos produkten. Behöver du större volymer kan du få specialpris på 2500 glas (50 x 50 stycken) eller helpall (upp till 200 000 glas). Glasen finns också i förseglad, fukttät aluminiumförpackning, s.k. tropik-pack, (50 x 50 glas). För förvaringsplatsen finns våra silica gel-kuddar som hjälper dig hålla förvaringsskåp/låda absolut torr. Tekniska data: * Glassort: kvarts och natriumkarbonat * Kvalitet: DIN ISO 8037/1 - standard * Dimmensioner:     Skuret och slipat, 76 x 26 mm     Tjocklek: 1mm (+/- 0,05mm) * Renhet: förtvättade, redo att använda * Autoklaverbara: ja * IVD: direktiv 98/79/EC med CE-märkning   Företagsbeskrivning Det tyska företaget Marienfeld är ett familjeföretag med försäljning i över 100 länder. Sedan Marienfeld grundades 1922 har de sysslat med laboratoriuutrustning, glasvaror, mikroskopitillbehör, räknekammare och mycket mer. De har de sista åren gått under ISO9001:2008 vilket försäkrar god kvalitet.
Spritlampa för fixering av preparat
555 kr
AstroSweden
Spritlampa för bränning av T-röd, rödsprit eller annan koncentrerad etanollösning för sterilisering av små glas/metall-delar, test av lågfärg eller för fixering av bakterier och andra preparat vid infärgning av mikroskopiprover.Spritlampan brinner med en lågtemperatur strax över 800 grader. Den är varm nog för att excitera metallsalter för lågfärgstester. Samtidigt är den bra för att sterilisera metalltrådar för inkubering av agarplattor eller för att fixera dina mikroskoppreparat på dina objektglas vid t.ex. infärgning och liknande. Tekniska data: * Material: Soda-glas * Volym: 100 ml * Veke: bomull * Kork: slipad förslutning, äkta kork
Petriskålar, 50 mm, 20-pack
45 kr
AstroSweden
Petriskålar för cellodlingar och insamling för dig som mikroskoperar eller sysslar med andra experiment där du behöver en grund skål med lock.Petriskålar gjord i hård genomskinlig plast. Tillräckligt klar (genomskinlig) för att observera direkt i stereoluppen. Diameter: 50mm
Preparat, blandat, 25st i plastlåda
325 kr
AstroSweden
Preparatserie om 25 objektglas med prover från djur och växtriket. Passar bra i biologi- och naturkunskapsundervisning.Rekomenderad förstoring 400x (1000x behövs för bakterierna). Lådan innehåller: * Mitosis * TS bronchiole * Blood smear * Animal cells * Plant cells * Meiosis * VS maize fruit * Stigma of windpollinated * Frog cleavage Sag Sec * Honey bee mouth parts W.M * Butterfly mouth parts W.M * Housefly mouth parts W.M * Housefly foot * Honey bee third pair of Legs W.M * Spinal cord C.S * Small intestine Sec * Earthworm C.S * Tongue L.S(cat or dog)show filiform papilla * Volvox W.M * Chlamy domonas W.M * Spirogyra conjugation * Yeasts W.M * Root monocotyledon C.S * Pine stem C.S * Bacterial three types Smear
Objektglas 76 x 26mm, slipad kant, DIN ISO 8037/1 - för mikroskop
85 kr
AstroSweden
För att undvika skärsår rekommenderas slipad kant på dina objektglas. Objektglas med slipade sidor för att minska risken för skärskador. Tekniska data * tillverkade av kalksodaglas av tredje hydrolysklass * enligt DIN ISO 8037-1 * mått: ca 76 x 26 mm * tjocklek: ca 1 mm (tol. ± 0,05 mm) * Med slipade sidor * förrengjorda, klara för användning * autoklaverbara * i lådor om 50 st * för tillämpningar enligt EU-förordning 2017/746 om medicintekniska produkter för in vitro-diagnostik (IVDR) med CE-märkning * rekommenderat bäst före-datum vid avancerat labbruk * batchnummer för omfattande information och spårbarhet
Readioo Sifferpussel till Läspenna
129 kr
Stor & Liten
Låt barn lära sig räkna på ett roligt och pedagogiskt sätt med detta sifferpussel från Readioo!
Objektglas 76 x 26 mm, skurna, DIN ISO 8037/1
99 kr
AstroSweden
Objektglas gjorda av sodaglas, tredje hyrolytisk klass, DIN ISO8037/1. Dimensionen är 76 x 26mm med en tjocklek på 1mm. Glasen är skurna, för att hålla nere priset. De är förtvättade för att få en ren och väl vätbar yta. Tvätten är en flerstegsprocess helt utan surfaktanter så att dina objektglas är redo för användning direkt (utan att kontaminera proverna). Passar alla typer av cellprover och odlingar.Glaset är en ytterst ren form av sodaglas (kiseldioxid och natriumkarbonat). Tillverkningen är standardiserad och kvalitetskontrollerad enl. ISO 8037/1 för en användning (som amatör kan det ibland vara OK att återanvända glasen, du får prova dig fram). Om så önskas går glasen att autoklavera. Glasen passar väl för vävnadspreparat, cellodlingar etc. Storleken är standardiserad så att den skall passa bra i automatiska processer. Skurna glas passar bra när du använder stora mängder glas och där prisbilden är viktig och hanteringen/smittorisken är minimal. Sodaglas är en glasvara som åldras. Särskilt bör du undvika hög luftfuktighet. Öppna därför inte en kall kartong. Invänta att den fått rumstemperatur! Förvara dina sodaglas torrt och i rumstemperatur. Undvik att förvara dem i en miljö där lösningsmedel används, då dessa kan lämna en hydrofob beläggning på glasens yta. Kör enligt först in först ut-principen. Marienfelds glas packas alltid i rent, förstagångs-papper utan iblandning av returpapper och utan plastbeläggning för att bibehålla yttersta renhet hos produkten. Behöver du större volymer kan du få specialpris på 2500 glas (50 x 50 stycken) eller helpall (upp till 200 000 glas). Glasen finns också i förseglad, fukttät aluminiumförpackning, s.k. tropik-pack, (50 x 50 glas). För förvaringsplatsen finns våra silica gel-kuddar som hjälper dig hålla förvaringsskåp/låda absolut torr. Tekniska data: * Glassort: kvarts och natriumkarbonat * Kvalitet: DIN ISO 8037/1 - standard * Dimmensioner:     Skuret, 76 x 26 mm     Tjocklek: 1mm (+/- 0,05mm) * Renhet: förtvättade, redo att använda * Autoklaverbara: ja * IVD: direktiv 98/79/EC med CE-märkning   Företagsbeskrivning Det tyska företaget Marienfeld är ett familjeföretag med försäljning i över 100 länder. Sedan Marienfeld grundades 1922 har de sysslat med laboratoriuutrustning, glasvaror, mikroskopitillbehör, räknekammare och mycket mer. De har de sista åren gått under ISO9001:2008 vilket försäkrar god kvalitet.
Bägare-glas Paket
115 kr
AstroSweden
Graderade bägare tillverkade av värmetåligt borosilikatglas. 100 ml: 12 stycken bägare 250 ml: 12 stycken bägare 600 ml: 6 stycken bägare 1000 ml: 6 stycken bägare
Fem Kroppar
187 kr
AstroSweden
Lämplig till laboration för att bestämma densitet hos olika material. Ger också ett bra underlag att diskutera mätnoggrannhet.Olika form och mått som ger en lite större utmaning. Föremål av stål, koppar, aluminium, plexiglas och trä. Förpackade i praktisk plastburk.
Täckglas, cirkulära, hydrofoba, tjocklek 1, DIN ISO 8255
549 kr
AstroSweden
Hydrofoba glas av tjocklek No.1, 0,13 - 0,16mm. Gjorda av borosilikat-glas av klass 1. Passar bra vid t.ex. kristallografi där du inte vill att hydrofila kristaller påverkas av ytdefekter i glaset utan får kristallisera ostört.Marienfelds D263 är ett klart borosilikat-glas som produceras genom utdragning vilket ger väldigt tunt glas med homogen tjocklek. Det har låg autofluorescens, låg värmeutvidgning och är superhydrofobt på båda sidor. Passar In-Vitro Diagostik, IVD applicationer enl. IVD directive 98/79/EC. Egenskaper: * hög spektraltransmission * refraktionsindex anpassat till mikroskopi * ofärgat * kemiskt resistent * låg autofluorescens * optiskt mycket bra ytfinish/-planhet * god resistens mot kemisk påverkan * bra hållbarhet (för t.ex. arkivering) * ytbehandling ger ultrahydrophob yta på båda sidor Tekniska data: * Tjocklek: No. 1, 0,13 – 0,16mm * Kvalitet:     DIN ISO 8255     IVD directive 98/79/EC * Ljusgenomsläpplighet TvD65 (d=0,15mm): 91,7% * Snittudvidgningskoeff. (20 – 300oC grader): 7,2.10-6/K * Transformationstemperatur: 557oC * Dielectrisk konstant vid 1 MHz: 6,7 * Refraktionsindex nD: 1,5230 * Refraktionsindex ne: 1,5255 * Abbe-värde ve: 55 * Densitet p, 40 oC/h: 2,51 g/cm3   Företagsbeskrivning Det tyska företaget Marienfeld är ett familjeföretag med försäljning i över 100 länder. Sedan Marienfeld grundades 1922 har de sysslat med laboratoriuutrustning, glasvaror, mikroskopitillbehör, räknekammare och mycket mer. De har de sista åren gått under ISO9001:2008 vilket försäkrar god kvalitet.
Objektglas blå 76 x 26 mm, skurna
149 kr
AstroSweden
Unimark objektglas med 20x20mm skrivyta. finns i sex olika färger. Önskar du annan än blå får dessa specialbeställas med 50 boxar åt gången. UniMark® objektglas har en tryckt yta på ca 20 mm som kan ta anteckningar som skrivs ut av de flesta typer av skrivare och kan skrivas med permanenta pennor. Olika färger på märkningsytan ger möjlighet att skilja preparaten åt (efter användare, prioriteringar etc.). OBS! Önskas annan än blå får detta meddelas eftersom de är intagna på prov tills vidare. Mörka markeringar kontrasterar särskilt bra mot de ljusa färgerna på märkningsytorna och underlättar därmed identifieringen av preparaten. Det tunna skiktet på märkningsytan förhindrar att objektglasen klibbar ihop och gör det möjligt att använda dem i automatiserade system. Tekniska data: * tillverkad av kalksodaglas av 3. hydrolytisk klass * i överensstämmelse med DIN ISO 8037-1 * mått: ca 76 x 26 mm * tjocklek: ca 1 mm (tol. ± 0,05 mm) * förrengjorda och klara för användning * autoklaverbar * 50 stycken i en låda, 50 lådor i en kartong * för tillämpningar enligt EU-förordning 2017/746 om medicintekniska produkter för in vitro-diagnostik (IVDR), med CE-märkning, rekommenderat bäst före-datum och batchnummer för omfattande information och spårbarhet

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.